Etapy współpracy

Analiza i inwentaryzacja

Podczas pierwszego spotkania najistotniejszą kwestią jest poznanie oczekiwań Klienta oraz wyznaczenie ogólnego kierunku i zakresu prac. Na tym etapie przeprowadzane są również pomiary pomieszczeń czyli inwentaryzacja. Istnieje także możliwość odwzorowania wnętrza na podstawie dostarczonej dokumentacji.

Przed rozpoczęciem pracy nad projektem następuje podpisanie umowy oraz wypełnienie ankiety na kształt briefu kreatywnego będącego zbiorem upodobań oraz preferencji Klienta, która stanowi integralną część umowy.

Układ funkcjonalny, moodboard i wizualizacje

Kolejnym etapem współpracy jest opracowanie koncepcji wnętrza czyli najodpowiedniejszego układu funkcjonalnego pomieszczeń. W formie rzutów 2D przedstawione zostają trzy możliwe koncepcje ustawienia elementów wyposażenia, ścian działowych oraz ciągi komunikacyjne. Pracom tym towarzyszy opracowanie moodboardu czyli tzw. tablicy inspiracji, która określa kolorystykę, a także materiały i sprzęty zastosowane w projekcie. Moodboard prezentowany jest w formie cyfrowej oraz tradycyjnej z wykorzystaniem próbek komponentów. Etap ten trwa do momentu pełnej akceptacji ze strony Klienta. Po zaakceptowaniu układu funkcjonalnego oraz wyborze materiałów przygotowana zostaje wizualizacja pomieszczeń obejmująca 5 ujęć każdego z nich.

Dokumentacja techniczna

Dokumentacja techniczna w zależności od zakresu prac obejmuje wykonanie:

  • rzutów podłóg i kładów ścian z rozmieszczeniem okładzin ściennych i podłogowych w łazience oraz kuchni;
  • rzutów podłóg z doborem kolorystyki i materiałów;
  • rzutów instalacji elektrycznej;
  • projektu rozmieszczenia punktów wodno-kanalizacyjnych;
  • projektu sufitów z rozmieszczeniem punktów świetlnych;
  • projektu mebli w zabudowie stałej lub na wymiar;
  • zestawienia użytych materiałów oraz kosztorysu;

Realizacja i nadzór autorski

Ostatnim etapem jest realizacja starannie dopracowanej wizji wnętrza. Nadzór obejmuje pośrednictwo w zapewnieniu wcześniej wybranych materiałów oraz współpracę z wykonawcami na budowie, aby jak najdokładniej odzwierciedlić zwizualizowany wcześniej projekt.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania?

Pierwszy kontakt z projektantem to przede wszystkim okazja do bliższego poznania się, przedstawienia własnej wizji wnętrza, sformułowania oczekiwań. Na tym etapie wszelkiego rodzaju inspiracje są mile widziane, ponieważ jest to etap poszukiwania właściwej drogi i obrania odpowiedniego kierunku. Na spotkanie warto zabrać ze sobą wycinki z gazet lub zdjęcia wnętrz i mebli znalezione w sieci. Inspiracją mogą stać się kawałki tkanin czy tapet, słowem wszystko co koresponduje z gustem i preferencjami przyszłych użytkowników projektowanej przestrzeni. Aby ułatwić pracę nad projektem wspólnie z projektantem wypełnią Państwo krótką autorską ankietę dotyczącą preferencji oraz oczekiwań dot. współpracy i wnętrza.